Mur Hardiana- czyli rzymskie ślady na angielskiej ziemi. W poszukiwaniu drzewa Robin Hooda

Tym razem zrobimy wielki skok do przeszłości, a mianowicie do początku zeszłego roku (2017). Już dawno temu wspominaliśmy o naszym pomyśle spędzenia nietypowo Sylwestra i Nowego Roku- o tym możecie poczytać „o byciu w lesie w dniu sylwestra” TUTAJ 
Postanowiliśmy zwiedzić mur Hadriana. O tym, że zdecydowaliśmy się odwiedzić to akurat miejsce zdecydowało jedno drzewo. Brzmi zagadkowo? Wyjaśnienie znajdziecie w tym poście.

Dotarliśmy na same północne krańce Anglii, graniczące w tym miejscu ze Szkocją. Są to tereny, które wielu osobą kojarzą się z wybudowanym za czasów rzymskiego panowania na tych ziemiach Murem Hadriana.

Do dzisiejszych czasów zachowały się pozostałości tego muru. Jak na angielskie zwyczaje przystało i tutaj znajduje się wiele szlaków do wędrówek wzdłuż muru. My wybraliśmy jedną z chyba najbardziej rozpoznawalnych części tego biegnącego w poprzek całej wyspy muru. A to za sprawą pewnego wspomnianego już wcześniej drzewa. Drzewo to znajduje się w Sycamore Gap i stało się ikoną tego miejsca za sprawą filmu „Robin Hood – książe złodziei” z Kevinem Costnerem w roli głónej. Właśnie w tym miejscu nakręcono część scen. Obecnie miejsce to popularnie nazywa się  „drzewem Robin Hooda”
Poranek przywitał nas mrozem, pobielonymi polami, śliską droga, słońcem i bezchmurnym niebem.
W odkrywaniu tego miejsca może przydac sie ten link National Trust
Dokładny opis trasy jaką przeszliśmy wraz z mapką odnajdziecie na stronie Northumberland National Park
Nasza trasa to Steel Rigg & Harian’s Wall
długość: 6km
czas: 2 godz.-2 godz. 30 min
parking: Stell Rigg View National Park Car Park

Z parkingu udajemy sie wprost na ścieżkę w kierunku Hadrian’s Wall, ścieżka ciągnie się wzdłuż pozostałości dawnego muru. Docieramy do Milecastle no.39. Rzymianie wzdłuż muru wybudowali szereg niewielkich fortów w odstępach jednej mili rzymskiej- stąd też wzięła się angielska nazwa. A chwile później jesteśmy już w Sycamore Gap i stoimi przy słynnym filmowym drzewie. Niesamowite uczucie jak dla nas chodzić po takim planie filmowym, zwłaszcza, że filmowe ekranizacje Roobin Hooda bardzo lubimy. Szlak prowadzi nas Highshield Crags– brzegiem urwiska, skąd po prawej widać doskonale jezioro polodowcowe- Crag Lough. Kierujemy się ścieżką prowadzącą na farmę Hotbank Farm. Furtka (zaraz obok bramy wjazdowej)  prowadzi na szlak nieopodal zabudowań. Dalsza droga biegnie już spokojnie wzdłuż szeregu pastwisk i łąk, łączy się z asfaltową drogą prowadzącą na parking.
Kadry z filmu „Robin Hood- Książe złodziei” źródło youtube „https://youtu.be/yMvAKTFvvpU”
styczniowy poranek na północy
przyprószony śniegiem poranek
stylówka na „bandytę”
Mur Hadriana i urwista ściana Highshield Crags
Drzewo Robin Hood’a

Sycamore Gap
Sycamore Gap

fragment Muru Hadriana
Gospodarstwo Hotbank Farm- jezioro Crag Lough 
Hotbank Farm – furtka na szlak

Sycamore Gap
Highshield Crags

iść w strone słońca tzn w strone parkingu;)

Tym razem zrobimy wielki skok do przeszłości, a mianowicie do początku zeszłego roku (2017). Już dawno temu wspominaliśmy o naszym pomyśle spędzenia nietypowo Sylwestra i Nowego Roku- o tym możecie poczytać „o byciu w lesie w dniu sylwestra” TUTAJ  Postanowiliśmy zwiedzić mur Hadriana. O tym, że zdecydowaliśmy się odwiedzić to akurat…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *